Kim jestem

Zostałem endokrynologiem, ponieważ interesowałem się tą dziedziną odkąd pamiętam. Po skończeniu studiów i odbyciu stażu podyplomowego, rozpocząłem pracę w Regionalnym Ośrodku Menopauzy i Osteoporozy w Poradni Endokrynologicznej przy Szpitalu Klinicznym im. S. Sterlinga w Łodzi.

Obecnie jestem adiunktem w Klinice Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Uniwersytu Medycznego, Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Dzięki praktyce klinicznej, zdobywanej w warunkach szpitalnych jak i ambulatoryjnych, a także dorobkowi naukowemu, zdobyłem duże doświadczenie w leczeniu schorzeń endokrynologicznych. Jestem autorem, współautorem oraz tłumaczem wielu pozycji traktujących o endokrynologii i części podręczników o tematyce endokrynologicznej.

Mam doświadczenie w wykonywaniu ultrasonografii i biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej tarczycy.

Główne schorzenia endokrynologiczne z którymi mam do czynienia:

 

  • otyłość, zaburzenia metaboliczne, cukrzyca,
  • choroby układu podwzgórzowo-przysadkowego (m.in. guzy przysadki wydzielające hormony, hiperprolaktynemia, niedoczynność przysadki, zespół pustego siodła),
  • choroby tarczycy (nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy, zapalenia tarczycy, rak gruczołu tarczowego),
  • zaburzenia miesiączkowania,
  • choroby przytarczyc (pierwotna nadczynność przytarczyc),
  • osteoporoza i osteomalacja,
  • choroby nadnerczy (guzy nadnerczy, hiperkortyzolemia, zespół Cushinga),
  • nadciśnienie hormonalno-zależne,
  • hipogonadyzm u mężczyzn (zaburzenia potencji).

 

Osteoporoza

Osteoporoza to postępujący ubytek masy kostnej na tle chorobowym, co zwiększa podatność na złamania u pacjenta. Złamaniom ulegają zwykle kręgi, kości przedramienia w okolicy nadgarstka i kość udowa (biodro). Najczęściej chorują osoby z niedoborem wapnia oraz wit. D3. Wbrew powszechnym opiniom osteoporoza nie jest tylko domeną kobiet, występuje również u mężczyzn. Do rozwoju choroby przyczynia sie nadużywanie kawy, która wypłukuje wapń z organizmu, brak sportu, palenie papierosów, a także zaburzenia hormonalne, które mają swoje podłoże w innych dysfunkcjach organizmu. Zapobiegać osteoporozie możemy stosując odpowiednią dietę dostarczającą wymaganych ilości wapnia i witaminy D3, zwiększając naszą aktywność fizyczną, ograniczając lub najlepiej rezygnując z używek typu kawa, paierosy, alkohol. Ważną wskazówką w profilaktyce osteoporozy jest łączenie wapnia przyswajanego z pokarmów z gotowymi preparatami zawierającymi wapń i wit D3.

Przy rozpoznawaniu osteoporozy przydatne jest badanie gęstości kości, czyli tzw. densytometria, którą wykonuje lekarz endorynolog.

 

Dr n. med. Arkadiusz Zygmunt

Endokrynolog Łódź

Centrum Medyczne FMC
ul. J. Piłsudskiego 9a, 90-368 Łódź
tel. 42 636 40 60
konsultacje w czwartki

http://fmclodz.pl

Gabinet Lekarski Sportall
ul. Jana Pawła II 17/19, 95-200 Pabianice
tel. 690 20 60 30
konsultacje w piątki

Centrum Medyczne ARGO
ul. S. Sterllinga 27/29, 90-212 Łódź
tel. 42 632 14 05
konsultacje w poniedziałki

Centrum Medyczne Endomedicus ICZMP pawilon ginekologiczny - poradnia endokrynologiczna
ul. Rzgowska 281/289, 93-338 Łódź
tel. 42 271 13 85
konsultacje w poniedziałki